Profetikja qeshet nė epilog
Home | veprat - books | Perkthime - Translations | Contact Me
Perkthime - Translations

Elefteria Kallojeri (Hoxhaj)

“Il messaggio del mare”Poesia

Marin Barleti, Tirana 2007 

          “poesia

 

Traduzione dall’ albanese:   Aleksandra Shabani W.P.S

 

“Il messaggio

del mare”

poesia

Redattore letterario: Kristaq F. Shabani I.W.P, W.P.S

Copertina:

                       

I Edizioni Giugno 2007

 

Grafica: Elton Galanxhi

 

In copertina:  “Onda” di Flora Zornio

 

Il libro si e’ preparato da Lidhja e Krijuesve “PEGASI” Albania, con centro Girocastra Tel.003558465867

“Marin Barleti” Tirana

Via “Siri Kodra 16

 

Tel. ++8465348

E-mail elefteriahoxhaj@yahoo.com

 

…Elefteria viaggia nello spazio dove la luna e’ emigrata ed l’emigrante, il protagonista si sente stanco, dove il compleanno nasconde l’esistenza, le piramide non ne pensano che hanno l’idea nella mente di abbasare i colmi, dove la vita cammina con la correzio degli sbagli, dove i ponti deridono i fiumi secci e i portofogli maledicono la disgrazia e il vuoto, dove la poverta’ aspetta dalle nuvole “che lanciano” l’oro, dove le loro faccia plastificate organizzano il concorso con le faccia naturale che vincono i concorsi di non invencchiarsi nelle tentazioni nascosti astutamente e cosi continua la rappresentazione delle queste varieta’ tematica, il tatto delle “cattiverie”. Si mette in evidenza il mondo bellissimo con le panorame favolose della femmina, i visioni del mondo pieno di colori, le visite dei sogni anche si mette in evidenza il contrasto, il contatto, si da’  il messaggio del futuro…

 

        Kristaq F. Shabani, I.W.A W.P.S

                     scrittore, poeta

 

 

I.  

 

La vita – correzione dello sbaglio

 

 

La mia definizione per la vita

 

 

La vita coniugale

 

cosi favolosa,

 

… meravigliosa…

 

Mi sento regina.

 

 

“Emigrazione”della luna

 

La luna si esporre nella finestra

esce come lo spirito della notte,

carezza la parolina pesante:

 

”Emigrazione”.

 Abbassa il dolore a “massa”.

 

b.

“Dove, in quale posto?

L’ha nascosto il cuore?

Dove, in quale posto lo spirito?”

Domandano le stelle

che stanno cerchando

 a fare fama nel cielo...

 

Il racconto dell’ emigrante stanco

 

L’emigrante stanco,

 digli alla luna, gli orrori crudeli

che tiene dentro se stessa.

 

E l’emigrante si tranforma

nell confessore, cosi improviso,

che voleva guadagnare tempo.

 

“Gli orrori, luna,

ti racconto te e soltante te,

I segreti li farei un racconto,

ma  non ricordo

da dove ricominciare,…

L’infanzia mi spezza,

La gioventu’ tace tossendo.

Questa vita insopportabile,

e’ come una vera martira,

 verso questo, hai raggione,

sono sconvolto!

 

Senza l’esistenza del compleanno

 

Il mio sangue si muove

              nelle mie venne,

                 si muove

                    come lava ardente,

                        turbata.

                           Uguaglianza

                                 nella questa terra?

 

                                   Per favore,

                                non vi scherzate!

                            Non cercate

                         neanche l’armonia…

                     Lei non ha

           un’ esistenza

    del compleanno

 e’ dimenticata

 

Nga Bota

 

 

Teresinka Pereira, SHBA

flet nė gjuhėn shqipe

 

 

 

1. Pabesi

 

Ndoshta shqiponja, pa rolin e saj tė simbolit,

mund tė fluturojė pa njė jetė tėrheqėse,

duke shkuar tejpėrtej dritareve dhe dyerve

nga qyteti nė qytet,

derisa arrin detin dhe ėshtė e lirė.

Por kėtu ne jemi nė grackėn e dėshpėrimit

nga njė mendim  krejt i pavlerė

dhe nuk mundet qė tė pushtojė kohėn ,

kėtė armik transparent,

tė fshehur nė vetvete,

duke pėrpirė  fuqinė tonė.

 

Si mund tė shkruash pėr kėtė fluks pabesie

i paqarė,

pa ndjerė hapėsirėn boshe tė duarve,

duke numėruar ditėt

qė po vrapojnė shpejt nga tė gjithė.

 

2. Nė se unė largohem tani

 

Nėse unė shkoj tani,

unė do tė ndiej kėtė poemė,

shkruar gjatė shkrepjes sė vetėtimės,

qė verboi sytė e mi.

Por unė nuk do tė shkoj vetėm,

unė mbaj nė kraharorin tim

kėtė mungesė tė fajit

nė qiell dhe nė tokė.

Unė do tė largoj pėr ty Zotin

qė ekziston nė lojėrat e tua

pėr tė qenė i mirė,

pėr tė dashur ndonjė,

duke pėrfshirė njerėzorėt…

Unė do tė iki shpejt, pa pranga,

duke marrė nė trupin tim njė shenjė,

ndėrsa unė tė lė nė duart e tua

plagėn e fatit tim.

 

 

3. Enigmė

 

Njė herė unė u hodha jashtė

nga lėkura ime ngjyrė trėndafili

dhe me thjeshtėsi hyra nė burim

tė kristaleve enigmatike.

Derisa pastaj  mbetem e panjohur,

por unė kam  hovin

e njė oqeani tė humbur

dhe  praktikanėt fosforishentė

qė ngjallin mė tė shumtėn  trimėri tė ėndrrave.

 

4. Ndryshime

 

Ėshtė shumė vėshtirė

pėr tė rishpikur jetėn tonė vetiake.

Ne gjithmonė mbajmė barrėn e gabimeve tona.

Por, nėse unė flas  rreth kėsaj,

ne ndihmojmė tė tjerėt,

tė ndryshojnė jetėt e tyre vetiake.

 

5. Pamja

 

Macja ngjason me mua

nė mbrėmje.

Ajo ka njė shkėlqim  tė ēuditshėm

nė sytė e saj.

Kujtesa brilante e saj ėshtė e lėmuar

mė shumė njerėzore se e imja.

 

6. Energji

 

Pėrdore energjinė,

si sulm tė papritur fajkoi ,

nė rrugėn e fatit.

Suksesi i shprehjes,

kuptim i  vargjeve

janė armė tė fuqishme tė dėshirės,

e cila na tregon neve horizontin

pa frikė.

Fjalėt e tua tė fuqizuara,

lumturia e tė priturit.

Oqeani,

qiell qė e shtrin vetveten.

 

7. Cili ėshtė kuptimi?

 

Cili ėshtė kuptimi i jetės sime?

Pa mesazhet e tua nė internet,

pa gabimet e mia dhe tė metat,

pėr tė dhėnė ty mundėsinė pėr tė mė falur?

Cila ėshtė dobia e qetėsisė sime,

nėse nuk do tė shqetėsonte ty?

Cila ėshtė dobia e natės,

pa zgjimin e poetėve?

Cili ėshtė kuptimi i besimit,

pa besimin e ateistėve

dhe sensacionin e kthjellėsisė,

i cili  valon brenda tyre?

Cila ėshtė dobia e greminės

nėse vetėvrasėsi i pėrmalluar

nuk do tė ekzistonte?!

 

8. Vetmia duron ose qėndron dhe zgjat

 

Kur mbrėmja bie,

unė shikoj hėnėn e plotė

dhe poshtė  humnerės

ndjehem si njė ujk

  ngatėrron rrugėn.

Sytė e mi janė tė  inatosur

dhe  shkėlqimi i tyre shpėrhapet,

me qėllim qė tė ushqejė

gjendjen shpirtėrore zoodiake tė tyre

duke  e strehuar nė rrugėn e tyre drejt hijeve,

drejtimeve dhe kohės.

Brenda zemrės sime tė mėrzitur

aty ėshtė njė spektėr i dashurisė,

i privuar nga njė kryerje,

derisa shpresa tė shterojė,

vetmia  zgjat.

 

9. Fėmija e padukshme

Sipas vargjeve nga Oscar Florez Tamara

 

Pėr ne ėshtė lehtė  tė ngushėllojmė dhimbjen,

poezia tė jetė e zhveshur  si trup nė hije.

Ėshtė e lehtė  tė hedhėsh qortimin,

kur ishim njėherė fėmijė

qė duket e padobishme,

por njė rrugė na ndihmon ne

qė tė arrijmė diellin,

tė krijojmė njė fortesė  tė zjarrtė

nga  fjalė  tė padobishme.

 

Nė dhimbje njė vuajtės ėshtė gjithmonė,

i vuajtur njė tjetėr

qė na dashuron ne,

dhe nė tė nėjtėn kohė,

ėshtė kjo dhimbja e dikujt tjetėr.

Trashėgimia e dritės mbin  te ne

me njė diskriminim tė dukshėm

dhe padrejtėsia ėshtė arsyeja jonė

pėr tė luftuar mprapsht.

Po balta jonė s’mund ta ketė ngjyrėn e yllit,

Nga i cili ne shkojmė

drejt rrugės pėr tė lindur.

Ndėrkaq, nė kėtė kohė,

Ne jemi fėmijė  dhe ne tashmė qajmė.

 

10. Muri USA (Shtetet e Bashkuara tė Amerikės)

 

Kufiri midis Meksikės dhe Shteteve tė Bashkuara

ėshtė njė burg vigan dhe i paturpshėm,

nga tė dy anėt e murit,…

Muri ėshtė njė barrierė

pėr tė ndaluar peonėt,

yekhyjnė nė perandorinė e SHBA.

Muri do tė jetė prezent nė historinė e Kombeve,

si njė britmė brutale paralajmėrimi,

njė frikė e dukshme dhe e heshtur,

mesazh i emigrantėve,

qė mbėrrijnė me  inspirime tė trilluara:

“Ėndėrr amerikane”…

Muri ėshtė njė qė lidh rojet dhe tė burgosurit

nė tė njėjtin burg.

Ai gradon njė shkuarje prapa tė kohės

te feudali kalimtar dhe te varfėria fshatare.

Muri do tė forcojė trafikun kontrabandė

dhe skllavėrinė e qenieve njerėzore.

Nė brendėsi tė murit, aty do tė varrosen,

nga njė anė zemra amerikane tė ēelnikta

dhe nga ana tjetėr zemra punėtore tė gjakut.

Ata do tė bashkojnė nė kėtė,

asnjė qytet tjetėr

nė asnjė shtet,

poshtė horizontit pa qiell,

si dy lotė kalimtarė nė shkretėtirė[andi1] 

 

THE BORGOL*

 

Unė rebeloj pėr ty.

Gratė veshin atė

qė mbulojnė gojėn dhe sytė e tyre

duke lėnė vetėm dy

sytė qė tė shikojnė.

 

Grua, unė rebeloj pėr ty,

ti duhet tė mbulosh gojėn

dhe nuk mund tė vibrosh

zėrin e agonisė tende.

 

Unė ndiej njė marramendje …….

Pėr mungesėn e guximit tėnd

duke insistuar qė tė mbash besėn,

ndershmėrinė nė njė bote

tė humbur,

brenda syve tė tu tė zinj

 

Nė hijen e Borbolit ti jeton,

nė misterin e panevojshėm,

njė qetėsi potente

e dėshirės sė tė tjerėve.

Grua, digje borgolin

Sikurse gratė oksidentale *Perėndimit

dogjėn skutjenat e tyre 50 vjet pėrpara.

Thirr: “Mė jep lirinė

ose mė jep vdekjen,

hap rrugėn drejt njė jete tė re

pėr hir tė vajzave tė tua!

 

 

Pėrkthyer nga poetja Aleksandra (Majlinda) Shabani

 

 

2. Nadia Cella – Pop, Rumani

 

Bregdeti i egėrsisė

 

Nė egėrsinė lulegjembi

shpresa pėrmbytet nga trashėsia…

bota kafshore ka ligjin e tufės,

 askurrė nuk do ta ndryshojnė kėtė botė..

 Nė fryrjen e shtėrngatės

ekzistojnė dyshimi dhe mendime,

ekzistojnė pėsime dhe luftėra,

kėrkime dhe harxhime tė kota

Dua bregdetin e egėrsisė,

ashtu sikundėr dua Arėn e Lirisė,

dėshirėn e tė lindurės sė parė

edhe Krijimtarinė e Pėrbotshme.

 

 

Jashtė nga Kafazi

Pėrmbyll mendimin tim nė njė kafaz,

djeg faqen time tė fundit nė dorėshkrim

 dhe e armatosur nė disa majime qirinjsh

vrapoj tė zaptoj me njė furtunal nė Olimp,

vendin ku duhet tė rrijnė Perėnditė…

I mbuluar tashmė nga ikonat e prishura,

 pakėz nga dalebojat,

prezencė e barit tė egėr dhe errėsirės…

Kėshtu rikthehem nė kafazin tim,

 tė rishkruaj faqen e fundit…

mandej marr nga kjo Hartėn

e tė gjitha zbulimeve tokėsore

dhe vrapoj tė godas OLIMPIKĖT,

ecila pa ēmim tė virtytit

quhet dhimbje qė jep jetimi nė poezi.

 

 

Alfabeti

Njoh shumė njė vend nė Mbretėrinė e Ideve

dhe tė veprave

ku kėrkimet janė UTOPI…

Dhe nė kundėrshtim me zbulimet,

por sepse rruga nuk ka shenja drejtimi,

hapat e Poetit duhet tė zbukurojnė gjithmonė,

 pasfshehtėsinė  e dshimeve

si njė pėrcaktim tokėsor nė alfabetine madh

tė gjithė ndjenjave,

mbushur me aromė ose me gjėmbaēė

ku Omega ėshtė nė shėrbim.

Ėshtė  shkronja e thjeshtė

e pėrgjigjes sė fundit:

Dashuria pėr tė gjithė njerėzit.

 

Zaharulla Gaitanaki

 

Kur u fik dashuria

 

Mėsojeni se  te dashurimi shigjetat,

kur plagosin,

gjak do tė rrjedhė nė zemėr

dhe do ta shpojnė me thikė.

Tė harrojė humbja sa kam hequr,

dhe gėzimi u bė dhimbje

edhe dashuria thikė…

Loti mė rrjedh turbullt (jo i kulluar)

siē bie shi nė xham,…

 Kujtesa me njė plagė

 qė mė ka dobėsuar.

Ah, tė kisha mundėsi

njė ēast qė kalon

edhe duhet njė pikė shiu tė bėhem

qė shenja nuk lė

dhe tė harroj dashurinė,…

 Hidhėrimi ėshtė loti im,

kur dielli u shua

dhe u humb dashuria.

Pėrkthyer nga greqishtja:

            Kristaq F. Shabani, Kosta Gaxhoni

 

 

 

Me poetėt italianė

Pėrktheu nga italishtja : Aleksandra Shabani (Majlinda)

 

 

 

 1. Gabriella Gianfelici

 

 

 

 

Jemi nė skutat mė tė buta,

ujit pėr kėrkuar  origjinėn tonė, …

 tė detit

dhe aroma e kėndshme e kohės ,

pashė tė zhvendoset uji e tė gjejė pafundėsinė

 tė bardhat … tė vizuara nga

dallgėt e tė prekura nga aromat e stinėve.

 

Oqeani i jetės

 

Mbulohem me lesh e me mėndafsh

Pėr tė ndjerė botėn plot ngjyra.

Duhet ta jetosh erėn

e tė dėgjosh heshtjen

qetėsinė ose rrėfimin.

 

 

Shėtitja mahnit sigurisht

edhe sikur unė tė kisha munguar

 pėr tė siguruiar kėtė qetėsi. .

Shpirt…

Udhėtoj midis pėrkuljeve

nė shėtitoren e pemėve

nga rrėnjėt e thella qė shoqėrojnė

 pėr tė shkuar erėn detare

dhe rrudhosjen e pemės,

 tė cilat ekzistojnė.

 

Dhuromė thėrrimet mua,

vetes sime,

 duke vrapuar nė luginat sekrete

e duke fidanosur me fidan me kujdes

duke ecur e duke ndjekur njė n……

 

 

2. Ruggero Lazzari

Pika

 Shkaktoj njė durim idiotėsie

 tė drejtė preēiz nė qendėr

 qė uji nga filxhani i pėrgjigjet spėrkatjes….

Njė erė e freskėt, e gjallė,

 njė pikė kthimi

 mė puth me njė rrėngjethje

 e drejtė…

Nė mes ose nė qendėr… pėrjetėsi.

 Sensi i jetės, mėrzitja ekzistenciale.

Liria e drejtėsi qė jemi reduktuar prej idiotėsive,

 tė kėnaqur

duke pluskuar mbi nėj ankth emri

 qė do t’i bėjnė qė tė shpėrthejnė

nė njė britmė ose ulėrimė tė kalbur…

Nga njė diare shtazarake.

Do tė bjerė ndonjė ditė

 qė zotėria nga nxitimi nė televizion

ka vendosur gjithė botėn

dhe nė tė ėndėrruar.

Kurajua shoqėron asin,

njė durim i shkaktuar nė qendėr.

Vazua tashmė ėshtė kulmi,

Liria ėshtė njė hap qė  duke pluskuar mbi ujė

 ose vdes duke u mbytyr;

 i shtyni tė gjithė bashkė,

 mė fort, mė fort tani

Do tė jetė njė …. i prishur, i shkatėruar

 e mė shumė se kurrė

se ajo e  njė plasariture ose e njė  tė ēare,

pika e kthimit do tė shkojė,

 duke u revolucionarizuar,

 ėshtė e nevojshme tė shkatėrrohet…

edhe pėr tė realizuar njė ėndėrr.

ndjenjė tė largėt kujtimet

 e njė pėrkėdheljeje nga plazhi i lagėsht

 

 

Marie Aprile, Australi

 

Njė dite e re 

 

Bie dita

drejt mbrėmjes sė bardhė,

dėbora ka ndaluar

dhe nė luginė

ndjehet fishkėllima  e erės,

me mėri rreh nė xhame.

Druri i plasaritur

nė oxhakun e vjetėr aromatizon

ajrķn e tymrave tė tyre,

dhe nė kėtė qetėsi,

ku fantazia ravijėzon poezinė,

vagabonde e pacak.

Gjithēka ėshtė ndaluar

edhe koha;

dhe pastaj ngadalthi,

ngadalthi njė dritė!...

Pėrqafon shkrimin tim

mbremja njė ditė tė re…

 

Ana Torbelli

 

Njė natyrė e lavdishme

Midis pemės dhe malit

nė njė dite tė lavdishme tė fundvjeshtės,

dielli zbret poshtė ngadalė e drejt…

. Qielli… nga njė pėrzjerje trėndafilash tė kuq

e portokalle midis kėtyre ngjyrave..

 Qielli ngadalė po rivishej nga nata

nė njė mantel me njė vello blu.

 

 

 

 

Dimitrios Kraniotis

 

1. Vargu krijues

 

Tymi i cigares

dhe kupa plot kafe…

Nė krah tė vargut tė krijuar

kupa me kafe;

vorbulla e fjalėve

shtrihet kundrejt,

dhe …

pėrkulje

me heshtjen time.

 

 

2. Ideale

 

Bora mbuloi malet,

monumentet e hershme,…

njė erė veriu na pėrkulet;

njė mendim rrjedh

 … figurina tė ngjyrosura

me himnet e historisė.

Fjalėt nė shenja

me idealet gjeometrike.

 

3. Iluzione

 

Rrudha tė pazbuluara mė shumė

nė ballin tonė,

kufijtė historikė

hedhin vėshtrime indirekte,

dridhėse

nė vargjet e Homerit.

Iluzione

plot faj,

pastrojnė  pėshpėritjet e plagosura

tek bėhen jehonė

 nė shpellandriēuarat

tė budallenjve

dhe… tė pafajshme.

 

Pėrktheu nga anglishtja nė shqip : Drian Kardhashi

 

1.                               Fundi

 

Shija  e frutave

qėndron akoma

nė ”aromwn” time,

por hidhėrimi i fjalėve

shkatėrron retė

ose rrudhos borėn;

“shtrydh” borėn.

Po ti, kurrė nuk mė the,…

 pse me dhimbje dhe padrejtėsi

 ti dėshiroje tė thuash….,

sė fundi, gjithmonė nė lot.

 

5. “Mos”-et dhe zerot

 

Nata pėrmbyti

momentet e pafundme,

 Dėshėrimin e tė jetuarit….

 Pėrfundoj pa ndezur

 qiririn tim.

Kam dėshira zjarrtare

tė ngrohem

te “Mos”-et dhe “Zerot”.

 

Poetit tw territ

Pwr nder tw poetit tw pabotuar

 

Tw lumtw!

Ke fituar,

 Nuk duhet tw tw vijw keq.

Poemat e tua te pabotuara

do tw jenw gjithmonw tw kujtuara.

Nuk janw tw varrosura,

nuk janw tw pwrthyera nga fuqia e kohws,

 si ari brenda dheut dhe ato qwndrojnw,

dhe kurrw nuk shkrihen…

Mund tw vonohen,

 ato t’u jepen njerwzve tw tyre dikur,

pwr t’u shtuar esencwn e tyre tw wmbwl

dhe tw pwrjetshme.

 

Pėrktheu: Majlinda(Aleksandra) Shabani

 

Zaharulla Gaitanaki

 

Pėrshėndetje stine

 

Pranvera

 

Pranvera u zgjua

dhe u vesh

me ngjyrimet e saj familjare,

Ajri nė  transmetim

tė aromės  sė “Miradive”,

aromės sė luleve.

Dielli luan mbi tokė,

gjithandej.

Urtėsia e Zotit

 me njerėzit

bie nė qetėsim.

 

Pėrktheu nga anglishtja: Aleksandra Shabani

 

Giovanna Li Volti Guzzardi

 

Qielli prej letre

 

 

 

Njė qiell prej letre

mė bėn tė ndihem sovrane

 dhe orteqe mendimesh

qė bien mbi gjethe si shi yjesh.

 Nga majat e vrejtura

shfaqet njė rreze dielli

qė mė thith mendime dhe fjalė

qė shkoj duke mbledhur

bistakė rrushi

pėr t’i varur nė zemėr.

Nga njė rrudhė ēimbuto shfaqet

problemi i ndotjes

dhe bllokohet mendja

qė s’prodhon asgjė.

Pres njė vullkan nė shpėrthim,

zbulohet fantasia

dhe si njė llavė rrjedhin

e fjalė nė njė ritėm

qė rrėfen atė

ē’ka mendja ka thėnė

me impaktin e inspirimit..,

 Njė qiell prej letre

 kėrkojnė njė vend nė diell,

nė tė cilin retė

 do tė depertojnė

me forcėn e njė shkėlqimi.

 

 


 

Dimitrios Kraniotis

 

Poetit tė territ

Pėr nder tė poetit tė pabotuar

 

Tė lumtė!

Ke fituar,

 Nuk duhet tė tė vijė keq.

Poemat e tua t ė pabotuara

do tė jenė gjithmonė tė kujtuara.

Nuk janė tė varrosura,

nuk janė tė pėrthyera nga fuqia e kohės,

 si ari brenda dheut dhe ato qėndrojnė,

dhe kurrė nuk shkrihen…

Mund tė vonohen,

 ato t’u jepen njerėzve tė tyre dikur,

pėr t’u shtuar esencėn e tyre tė ėmbėl

dhe tė pėrjetshme.

 

Pėrktheu: Aleksandra (Majlinda) Shabani

 

 

 

 

“Ėndrra e tė sapolindurve“

Nga Paficio Topa

Nė ėndrrėn e tė sapolindurve poetesha Teresika Pereira  na pėrball me njė vlerė tė lartė dalluese morale: vdekjen. Ajo na parashtrona spektet mė tė ndyshme, por ndoshta mė pak tė  njohura. “Vdekja nuk ėshtė njė e panjohur” Autorja fillon diskutimin me kėtė akt deklarimi nxjerr nė pah,....  qė nuk mund tė gjejė harmoni, korrespodencė, dakortėsi, me gjithėse kėrkon qė tė mos mendojnė se duhet njohur qė ajo ėshtė njė realitet i egėr, i ashpėr. Teresinka Pereira, pasi i ka dhėnė vdekjes kėtė pluralitet aspektesh, konkludon, duke u ndalur se: “Vdekja ėshėt zoti i jetės“, vetėm kjo ekziston nė ėndrrat e porsalindurve.” Lind me ne dhe na shoqėron hap pas hapi dhe na ofron jetėn e ēdo dite apo pushues (lajmėrues pėr pushim) ēdo ditė jete dhe me zėrin e saj nga pėrjetėsia apo pafundėsia. Vdekja ėshtė shoqe besnike e tokės, e fshehur nė rreziqe tė vogla, tė cilat mund tė na ndodhin, por njė durim tė gjatė. Mund tė duket absurde  apo e pakuptimtė, por vdekja ėshtė e vetme gjė e qartė, ėshtė e vetmja gjė e pavdekshme, e pėrjetshme, nė ekzistencėn tonė  tė krijuar nga luftėrat, variacion apo ngadashuritė iracionale, tė cilat i bashkohen  terrenit real apo realitetit.

Autorja pėrshkruan me  saktėsi apo konkludon se, vdekja ėshtė e drejtė e paonderuar nė tė cilėn ėshtė ajo qė thekson se ėshtė evetmja zgjidhje apo ilaē, qė nuk mund tė kurojė apo tė shėnojė gjithė tė kėqiat, apo tė gjitha iluzionet. Me kėtė tė gjithė situatat individualet dhe rrėzohen,vetėm ajo mund tė shuajė  personalitetin tonė Edhe jo megjithė sevdekja ėshtė mėsuesja ideale qė di ēfarė do gjėje…. Me kėtė ne nuk arrijmė tė personifikojmė e tė konktretizojmė qėndron si njė fjalė e thjeshtė, e pastėr qė as shkenca moderne s’ia ka arritur ta pėrcaktojė dhe t’i japė zgjidhje. Pėr tė thėnė se ng a fundi i lindjes, ne gjendemi apo jemi nėkrah tė kėtij fati qė ėshtė i tillė  i shkruar pėr tė gjithė, pa asnjė dallim. Dyshimisht kėto janė konsiderata shumė tė thella qė, e vendosin ekstremin e ngjarjes poshtė njė veshje poliedrike qė  pėr sa kohė duhet tė marrė frymė apo tė kryejė frymėmarrje, ajo ėshtė gjithmonė e fshehur thellė.

 

2.Tito Cauchi

“Isola del Cielo” Ed U, M.E, 2005

 Ndjej  si obligim  tė shkruaj edhe unė dy fjalė pėr kėtė libėr « Ishulli qiellor » i autorit Tito Cauchi, nė tė cilin unė dhe ai jemi lidhur bashkė nga njė miqėsi e thellė apo e madhe e nė pėrgjithėsi nga e njėjta dashuri pėr artet. Kam lexuar dhe shijuar me shpirt moralisht ēdo njėsi tė poezisė dhe nė secilėn e kam gjetur veten. Kam  vėrejtur nė ese dhe te ky mik qė mė ka lexuar nė brendėsinė time  apo madhėshtor...... « Ishulli qiellor «  ėshtė ripėrfaqėsi nė perspektivė, ėshtė njė shtrėngim i kaltėrt me shuėm re, si vetė jeta jonė. Dhe mikurt nuk mund them tjetėr, veēse ka me tė vertėtė apo sinqerisht njė shpirt xhentil dhe bujar dhe qė  mundem ta shikoj vetėm me sytė e njė gruaje qė jetėn e ka dėshiruar, falė eksperiencave dhe ajo ka dashur tė jetė poete, poete evogėl, evogėl, sė  cilės  i vjen zor tė pėrfundojė. Edhe nė poezinė e saj, si nė poezinė time ka tendencė apo  shprehet qartė dhe fuqishėm zėri i shpresės.

Giovanna Maria Muzzu

Marrė nga revista letrare « POMEZIA NOTIZIE » Nr.   Prill 2006

Pėrktheu nga italishtja Aleksandra Shabani   

 

Andrea Karzis,

Preveza, Greqi

 

Eja

Si gėzimi nė kėtė mėnyrė

trandafilat do tė shpėrthejnė

nė shpirtin tim.

 

Eja

Si dielli nė stuhi

tė “prodhosh” paqe

nė mbrėmjen e errėt.

 

Eja

Mendimete mia nė kuptim

janė ēmendur

dhe shpresat

mund tė luajnė.

 

Eja

Vetėm kėshtu zilet

do tė tingėllojnė,

vetėm kėshtu gėzimi

do tė mbushet metė vėrtetėn,

Vetėm nė kėtė mėnyrė

mund tė duroj e

tė mposht dhimbjen time

nė besueshmėrinė e zemrės

nė dritėzėn embėlsore

tė perėndimit.

Oh, lejoji mendimet e mia

tė kenė trajtė paqėsore

shėndetėsisht.

 

Pėrktheu nga anglishtja:

Aleksandra Shabani

 

 

 

Flavia Lepre

 

Njė mėnyrė ndryshe pėr tė bėrė poezi

 

Deti im

Nė magji statike zėrin e detit tim dėgjoj. Dallga qė nga larg mbėrrin, pozon jehonėn e mijėra tingujve tė bregut  (buzės). Unė e humbas vetveten duke soditur kaltėrsinė e qiellit dhe detit. Ky   det ėshtė  babai dhe robi i ujėrave tė ėmbla. Ėshtė gjithashtu nėnė edhe pėr krijesat e ujit, pėr ēerdhet sekrete tė smeraldeve, pėr sirenat e ēuditshme, veēanėrisht pėr ato sirena tė mrekullueshme qė, unė ftoj gjithmonė e pėr tė pauzuar nė hapat e mia  dhe pastaj pėr t’i nxitur pėr tė  kėnduar me mua.

I adhuari dhe i fabulizuari deti im.

 Ėshtė njė univers, tėrėsi misterioze, qė mbart mister dhe i magjishėm edhe pse nė tė  ai  mbart shumė mijėra kurthe (gracka) tė rrezikshme. Ėshtė i biri i ligjshėm i infinitit, pėrjetėsisė dhe unė e adhuroj si tė jetė njė zot. Vėshtrimi im zhbiron vellon e hollė, kėtė hiē-asgjė, qė ndan detin dhe qiellin, pėr tė mė pėrgatitur pėr tė kapur  shkėlqimin e verbueshėm papritur tė yllit, pastaj pėr tė biseduar me hėnat folėse tė neteve, tė cilat  mund tė jenė tė qeta dhe pa erėra.

Pėr pak ēaste do tė hesht, kur  do tė infiltrohem nė arratisjet e “gabianėve” tė pulėbardhave (ēafkave ) pėr t’u bėrė atyre shoqėri, pėr t’u strehuar do tė shkoj te sirenat e mia tė bukura, duke u pozuar  e duke u sistemuar  nė njė qėndrim tė caktuar tė hapave tė mi tė dashur do tė filloj tė rrėfej me zėrin fabulor (pėrmbledhje fantastike pėr fėmijė ) fabulėn e Uliksit humbur midis koraleve dhe nėnave perla,  tė shfaqura nė sipėrfaqe, midis dallgėve tė zhurmshme. Dhe duke dėgjuar historitė e mia do tė vijnė krijesa tė tjera tė detit dhe nė fund fare do tė kėndojmė tė gjithė sė toku dhe bashkė me ne do tė bashkohet edhe tingulli i dallgėve, i modeluar ritmikisht dhe gėzimi vezullues i peshqėve dhe pastaj ēdo tingull do tė pushojė dhe….. (tė hysh nga njė vend nė njė tjetėr) njė qetėsi e turpshme (e zorshme), qė kuis  midis shkumės sė bardhė, pėrpara se tė copėzohet nė njė zhurmė   tė madhe,  tė dhunshme, tė shkaktuar nga forca dhe nga  e qara e detit nė furtunėn e stuhishme dhe pastaj nga qielli papritur mbėrrin stuhia.

 Pėrkthyeu nga italishtja:Aleksandra Shabani

 

 

Giorgina Busca Gernetti

 

Mungesė

 

Shikon? Asnjė hije

nė paqartėsinė e qartėsisė sė ditės.

Diell e majė e thepisur mbi det;

I zhubravitur, njė zgjatim pa shkėputje i paanė

 i koloritit natyral -violet,

i pastėr, i gjallė, i dridhur nga reagimi,

ajėr i palėvizshėm,

degė tė palėvizshme tė palmės,

tė lehtė, tė heshtur

nė mbasditen e ekspozuar nga dielli…

Dega e gjetheve jeshile hesht,

 duke prodhuar

njė zhurmė tė lehtė tė gjetheve;

tė heshtura kėngėt e zogjve kėngėtarė,

nėn nesh qėndron hija.

Shikon? Jemi vetėm.

Mungon dyfishi ynė qė na ndjek

nė mėngjesin e kulluar

qė ndjek muzgun

 nė tė fundit refleks

tė dritės sė diellit.

 

Sandro Alegrini

 

Ėndrra e gjyshit

Tymos me ēibuk gjyshi,

 mė shumė se njė orė ulur pas dritares…

Ngadalė, ngadalė, bora bie

nė tė rezistueshmen selvi,

 nė tė bardhėin fagot1)

me ajrim  prej druri pėrkulet ngadalė.

Ja ku tundet  magjepsės,

e tėrheq lart pėrsėri nė krye tė qiellit..

 Shikon gjyshin dhe psherėtin;

 mėpas e zė gjumi dhe bie nė  ėndėrrim

pėr largėsinė e tij, rinimin e adhuruar…

N ė gjunjėt e lodhura shtrihet ēibuku i fikur…

 

Pėrktheu nga italishtja: Aleksandra Shabani

 

 

 

 

Pėrkthime nga autorė tė huaj

 

Itali

 

Domenico Defelice

 

Tani qė ndihem keq

pėr tė mos i dhėnė mė shumė dėshpėrim familjes,

 kam transformuar studimin.

Grimcat e librit nė qelizė spitali.

Nėqoftėse vdes,

jo prej tyre,

 pėr dekor kuptohet,

ju lutem mė nxirrni nga porta e shėrbimit.

Asnjė rrugė principale...

 nė rrugėn "Fratelli bandiera" dhe rrugėn "Sentebrini",

bėni kujdes dhe mos trėmbni fėmijėt.

Nėse plakat e marrin me mend,

mos u vini atyre ta mendojnė kėtė

dhe kėshtu do tė mundni...

 Ndonjė zezak, tani tashmė

me dhimbjen janė ambientuar,

 ėshtė bėrė zakon...

 Nė rrugėn "CINCINATO" jam i obliguar tė kaloj, ...

para shkolės.

Pėr kėtė mė duhet t'i jap tė drejtėn e qiellit

nė njė penetrim tė veēantė, njė "MATATI",

 kaloni nė fluturim,

 sepse "FALKO"-t kanė vrarė

dhe aty kanė mbetur gjurmat e tyre,

tani  nė kėtė fole jetojnė

qė kanė parkuar me automjetet e tyre:

 "pompuesit".

Ja kėtu mbėrritėm,

hidhėrimin lereni nė njė kryq... rėrė

dhe jepini paqe, nėse Zotit i pėlqejnė poetėt

pėr katėr versione tė dashurisė,

do tė mė fshihen mėkatet.

 

Adriana Mondo

 

Dimri mistik

 

Bora...

 bie e dėndur,

e ngulur

 procedon me shpejtėsi."

 

 

 

Sandro Alegrini

 

Ėndrra e gjyshit

 

Tymos  me ēibuk gjyshi,

mė shumė se njė orė ulur pas dritares.

Ngadalė, ngadalė bora bie

nė tė rezistueshmen selvi,

 nė tė bardhin fagot1)

me ajrim prej druri pėrkulet ngadalė.

Ja ku tundet magjepsės,

e tėrheq lart pėrsėri

nė krye tė qiellit...

Shikon gjyshin dhe psherėtin;

 mė pas e zė gjumi

dhe bie nė ėndėrrim pėr largėsinė e tij,

rinimin e adhuruar.

Nė gjunjėt e  lodhura

shtrihet ēibuku i fikur.

1. instrument muzikor.

 

Urrejtje dashuri

 

Vendet tė Jugut tim tė thatė

deri nė qafė,

ku vdekja arrin befas,

 si njė turbinė e erės sė nxehtė.

Shokė dhe shoqe tė Jugut tim,

tek ju vdekja ėshtė misterioze.

O shkėmbinj tė tmerrshėm prej rėre

tė djegur nga rrėketė,

o mashtrime tė mbajtura tė fshehta,

 si njė gjarpėr jo helmues,

nė mes tė kaēubeve tė thata.

O Jug i ėmbėl dhe i dashur,

Jugu im,

kjo e keqja tėnde e vdekjes

mė mban larg,

helmon dashurinė qė tė sjell.

"Percorsi di Litteratura per Domenico Defelice" Con prefezioni di Angelo Manitta Il Convivo.

 

Sandro Angeluci

 

Nektari i mbrėmjes

 

Sa mė shumė qartėsohet ndėrgjegjja,

aq mė shumė rritet frika pėr zemrėn.

Sytė e meitizuar tė kufizuar nė ballė,

pothuajse tė mbuluar nga tė propozuarit

e njė  dėnimi tė ri... tė lodhur, tė skuqur,

pėrkripen nga njė bimė e panjohur.

Por kėnga... si shuhet kėnga e mbrėmjes

pėr tė mė bėrė tė dashurohem,

pėr tė mė ėmbėlsuar me mjaltin e jetės,

kjo pije e adhuruar

pėr tė mė mėsuar qė tė bashkojė,

tė lidh duart pa hamendjen pėr tė lutur...

 

Ritmi i Tamburit

 

Mund t'i fsheh nė ndonjė vend tė fshehtė,

po mund t'i fsheh,

duke shqiptuar nė mėnyrė tė ndarė vargjet,

duke pėrdorur poezitė si tambur

 tė tė fundmėve luftėtarė tė sfilitur.

Do tė bėjė zhurmė,

t'i shtije duart nė strofkė,

 duke sfiduar kafshimet

nga tė cilat ndokush

mund tė ndihet i humbur dhe i frikuar.

Do t'i kėrkoj nė cepat mė tė errėt,

ku drita e diellit nuk mbėrrin.

Nėse do tė duan tė mbahen fort

me duar pėr tė larguar dhimbjen time.

Po ju betohem: "Mos mė jepni armė tė tjera,

dua vetėm ritmin e tamburit

pėr tė mos t'i harruar

dhe pėr tė mos vdekur".

Pėrkthyer nga italishtja nga vepra e autorit "IL CERCHIO CHE CIRCONDA L'INFINITO" Book Editore 2005.

 

Maria Elena Di Stefano

 

A ekziston?

Dashuria ekziston

 si mashtrim i ndritshėm vezullues

 qė vjeshta mbledh

dhe dimri rreshk e than.

Idealja ekziston

 nė tė vertėtėn tėnde qė tė tė rikthehet,

ja pa njė pėrgjigje.

Gėzimi ekziston nė ēastin

 me tė cilin momenti ikėn nga dhimbja.

Jeta ekziston ēdo herė

qė frymėmarrja qė ti merr

 tė nxjerr nga asgjėja.

Vdekja ekziston nė fjalėn qė shuhet,

 mė parė  se ta kishe jetuar.

 

Loreta Bonuci

 

Po vjen pranvera,

natyra po rizgjohet

nga gjumi dimėror i gjatė,

ndonjė zog ka marrė sėrish kėngėn,

kėnga e tij festuese nga gėzimi,

zemra ime si nė ato ditėt e rinisė sime.

 

Nikoleta Skalera

* * *

Duke shfletuar albumin e sė shkuarės

mė vjen ndėrmend se sa bukur ishte

tė jetoje jetėn,

 duke rifilluar nga liria tėnde...

Sot zbuloj

se e kam arritur

feminilitetin e magjisė sime,

 

Anna Vetura

 

Gruaja nė tė zeza

 

Ėshtė njė grua antike siciliane

e veshur nė tė zeza bizhuteri tė vetme.

Besimi i nusėron,

jeton nė njė shtėpi tė bardhė,

 e varrosur midis tri portokalleve,

kilometra e ndajnė nga Bota.

Ajo e di qė mund tė besojė

nė shtambėn e ujit tė freskėt,

nė imazhin e Santa Rozalisė,

nė muret zotėrues tė shtėpisė

nga shėrbyesit e saj tė besuar,...

 Nė mbrėmje reciton

para se tė shkojė pėr tė fjetur,

i hap krejtėsisht dritaret

pėr tė parė fshatin e saj...

 

 

 

 

Nadia Cella Brasor Pop Rumani

 

Lodhja dhe madhėshtia

 

Kėta sy janė tė lodhur

pėr tė parė fluturat dhe gurėt;

kėto duar janė tė lodhura

pėr tė pėrkėdhelur

tė shkuarėn dhe dashurinė.

Ky trup ėshtė i lodhur

pėr tė luftuar pėrtej pėrrenjve

dhe shkurrnajave,

ky shpirt ėshtė i lodhur

pėr tė falur goditjet dhe trėmbjen,....

 Por shpirti beson akoma

nė madhėshtinė e njė fillimi,

 midis dritės dhe natės,

gjithmonė njė tjetėr,

gjithmonė njė fitues.

Pėrktheu nga italishtja: Aleksandra Shabani